Radioklub slijepih "Louis Braille" je 1997. godine izdao brošuru, kojom je čitatelje upoznao sa svojim radom, uspjesima i svojim članovima. Sve ove godine klub je i dalje predano radio, u nekim aktivnostima postigao je još bolje rezultate, dobio nova priznanja, neki članovi su prestali sa radom, neki su zbog godina, obiteljske situacije ili drugih razloga samo smanjili intenzitet rada, ali su zato došli neki novi klinci. Ti razlozi, a još više činjenica da je 2003. godine bila 45. obljetnica osnivanja prvog radiokluba slijepih u ovom dijelu Europe, što smo obilježili prigodnom izložbom fotografija u ožujku, u Galeriji Zagrebačke zajednice tehničke kulture Za-Te plus, ponukala je naš klub da nakon šest godina izda novu brošuru o svom radu pod nazivom Radioklub slijepih "Louis Braille" Zagreb, 1958.-2003. Ovo novo izdanje je na većem formatu i u boji, sa tridesetak fotografija iz arhive kluba.


Radioklub slijepih "Louis Braille" je 1997. godine izdao brošuru, kojom je čitatelje upoznao sa svojim radom, uspjesima i svojim članovima. Sve ove godine klub je i dalje predano radio, u nekim aktivnostima postigao je još bolje rezultate, dobio nova priznanja, neki članovi su prestali sa radom, neki su zbog godina, obiteljske situacije ili drugih razloga samo smanjili intenzitet rada, ali su zato došli neki novi klinci. Ti razlozi, a još više činjenica da je 2003. godine bila 45. obljetnica osnivanja prvog radiokluba slijepih u ovom dijelu Europe, što smo obilježili prigodnom izložbom fotografija u ožujku, u Galeriji Zagrebačke zajednice tehničke kulture Za-Te plus, ponukala je naš klub da nakon šest godina izda novu brošuru o svom radu pod nazivom Radioklub slijepih "Louis Braille" Zagreb, 1958.-2003. Ovo novo izdanje je na većem formatu i u boji, sa tridesetak fotografija iz arhive kluba.

Uvodne riječi napisao je naš dugogodišnji prijatelj, suradnik i počasni član Željko Ulip, 9A2EY, koji je vrlo pohvalno opisao naše aktivnosti i nabrojio naše najveće uspjehe i priznanja, a svoj tekst završio je riječima: "Slijepi radioamateri znaju reći da je radioamaterizam "pravi prozor u svijet". Ako se rezimira bogata dugogodišnja djelatnost Radiokluba slijepih "Louis Braille", onda se može reći da su klub i njegovi članovi izgradili jedan ogromni, blistavi i širom otvoreni prozor u svijet. Ali i prema zvijezdama!"

Pa, pogledajmo kroz taj prozor!

Brošura ima četrnaest podnaslova, popraćenih sa tematskim fotografijama. Vide se članovi kluba na osnivačkoj Skupštini, u UKV i KV natjecanjima, na hamfestima, mladi, stariji i najstariji natjecatelji sa goniometrom u ruci na terenu, sa peharima, u događanjima u klupskim prostorijama, u Muzeju "Mimara" dok primaju Državnu nagradu...

U Prvim koracima saznajemo da je 1958. godine poznati zagrebački radioamater Štefan Bugar u Zavodu za slijepe osnovao Radioklub "Louis Braille", no, zbog loših materijalnih uvjeta klub je prestao s radom nakon tri godine.

Novi polet je ponio dvadesetak članova Udruženja slijepih Zagreb, i oni su u ožujku 1981. uspješno završili radioamaterski tečaj u Radioklubu "Zagreb". Iste godine je osnovana sekcija Radiokluba "Zagreb" pri Udruženju slijepih Zagreb, pod nazivom "Louis Braille".

Osnivanje radiokluba slijepih je bilo 5. ožujka 1986., i od tada klub djeluje na promidžbi radioamaterskog pokreta i tehničke kulture među slijepima Zagreba i Hrvatske.

Poglavlje Radioamaterski tečajevi i izdavačka djelatnost upoznaje čitatelje sa brojnim publikacijama, izdanim na brajevom pismu i u zvučnoj tehnici i sa svojim zvučnim časopisom "CQ radioamateri". Važno je naglasiti, da je u proteklom razdoblju radioamaterski ispit položilo više od 150 slijepih, a voditelji tečaja bili su slijepi radioamateri. Snimljen je i dokumentarni videofilm o amaterskoj radiogoniometriji za slijepe.

Klub je izdavao i prigodne diplome u čast Vinka Beka, prvog učitelja slijepih u našoj zemlji, i Louisa Brailla, izumitelja reljefnog točkastog pisma za slijepe.

Radioklub slijepih je sudjelovao u brojnim natjecanjima na UKV i KV opsezima, i njegovi članovi su željeli usporediti svoju brzinu, memoriju i spretnost sa videćim radioamaterima. Na svoju veliku radost, od 1986. do danas, klub i njegovi članovi su više od sto puta osvojili jedno od prva tri mjesta u različitim natjecanjima.

Natjecanje "Ruka prijateljstva" klub je organizirao 1996., 1997. i 2002., kako bi obilježio značajne jubileje. Svojim brojnim sudjelovanjem videći radioamateri prihvatili su simbolično pruženu ruku prijateljstva i podržali nas slijepe radioamatere u djelovanju na rušenju predrasuda o sposobnostima , znanju i mogućnostima slijepih. Zahvaljujemo im na podršci!

Radioklub slijepih "Louis Braille" je 1995., prvi u svijetu organizirao ARG natjecanje za slijepe, uz pomoć Željka Ulipa, koji je napisao i propozicije. Od tada amaterska radiogoniometrija postaje vrlo atraktivna natjecateljska disciplina među slijepima, od 1996. slijepi sudjeluju na državnim prvenstvima videćih kao posebna kategorija, a 1999. u Varaždinskim Toplicama sudjelovali smo na Prvom europskom prvenstvu za slijepe. Svake godine organiziramo četiri ARG natjecanja.

Radioamaterski susreti su vrlo popularni među slijepim radioamaterima, jer tamo upoznaju uživo prijatelje iz etera. Veselimo se susretima na kojima smo domaćini videćim radioamaterima, a isto tako i Susretima slijepih radioamatera kada ugošćujemo naše slijepe prijatelje iz cijele Hrvatske.

Članovi kluba su često pokazali humanost na djelu, nekad prema svojim članovima, nekad prema kolegama radioamaterima iz automobila, ili u traženju lijeka, a u Domovinskom ratu prenijeli smo više od 150 000 humanitarnih poruka i 3 500 novinskih izvješća.

Poglavlje Radioamaterizam - prozor u svijet za slijepe govori o tome koliko pojedinim slijepim radioamaterima znači njihov hobi.

Radioklub je za svoj rad dobio brojna priznanja, a 2001. dobio je i Državnu nagradu tehničke kulture "Faust Vrančić".

Klupska druženja se održavaju četvrtkom. Neki članovi kluba su redoviti na tim druženjima, neki rjeđe dolaze, neki, nažalost, zbog nemogućnosti kretanja jako rijetko sudjeluju u klupskom druženju, ali su zato redoviti na radioamaterskim frekvencijama. Svi će oni ipak naći načina da prisustvuju godišnjoj skupštini ili da dođu na sada već tradicionalna okupljanja krajem godine, kada zbrajamo postignute rezultate i veselimo se priznanjima.

U poglavlju Rekli su o Radioklubu slijepih "Louis Braille"... naši prijatelji, suradnici i poznati radioamateri govore o nama.

Veoma nas raduje što smo izdali ovu brošuru, i da putem nje možemo prezentirati dugogodišnji rad nas tridesetak slijepih radioamatera.

I na kraju, od srca hvala našim našim sponzorima i gospodinu Dubravku Malviću i Izdavačkom odjelu Hrvatske zajednice tehničke kulture na velikoj pomoći!


Savo Golić, 9A2GS

 

 

 

 

 

Additional information